Eva Csölleová, Vítek Formánek

Eva Csölleová, Vítek Formánek

Tvůrčí duo ve složení fotografka - korektorka Eva Csölleová a spisovatel - redaktor Vítek Formánek. Zkušenosti mají s prácí pro časopisy jako Cinema nebo Interview. Vydali desítku knih u nás i v zahraničí. Zaměřují se na interview se zajímavými lidmi či osobnostmi kulturní scény z celého světa.

Anglický režisér Mick Jackson (4. 10. 1943) oslavil vloni 80. narozeniny. Musí to být formát, protože když jsme mu po 11 letech napsali znovu o autogram, odpověděl dlouhým dopisem, kde nám děkoval za zájem a na žádost o rozhovor reagoval s radostí, kladně, a dal nám na sebe e-mail. V dnešní době neuvěřitelné, že tvůrce filmů jako Vlákna, Sopka, Osobní strážce, Popírání holokaustu, Strom v srdci popsal 12 stránek, takže nás nijak neodbyl. Je vidět, že si opravdu cení diváků a jejich zájmů o jeho filmy, které vždy měly a mají co říct.

Na filmových festivalech se dá setkat s různými lidmi z branže, ale nezbytně nemusí platit to, že ten nejslavnější má také nejzajímavější příběh. Často ty nejskromnější lidé mají o čem vyprávět, ale protože nejsou mediálně známí, ne moc lidí je pozná. My jsme potkali jednoho takového skromného člověka ve Zlíně. Jmenuje se Vítězslav Tichý (1952), je vyučený v oboru kuchař, ale již dávno naprosto propadl filmu, a to zejména českému. Má největší sbírku filmových plakátů u nás a také jeho sbírka filmů je srovnatelná s českým filmovým archivem. Přestože jsme se nikdy předtím nepotkali, jeho znalosti a zápal nás ohromily a více jak dvě hodiny jsme se jen vyptávali a pak poslouchali.

Když v roce 1966 natočil režisér Václav Vorlíček svůj první velký film s názvem Kdo chce zabít Jessii, nemohl samozřejmě tušit, jak úspěšný film to bude. Hlavní roli komiksového supermana vytvořil tehdy náš nejlepší kulturista Juraj Višný z Bratislavy, kde se narodil 7. 6. 1937. Propagátor zdravého životního stylu a absolutní vítěz 1. Oficiální kulturistické soutěže v ČSSR v roce 1964, si zahrál ještě ve dvou filmech. Pak přišel srpen 1968 a následná emigrace. Skončila jak kariéra filmová, tak sportovní. Juraj Višný se usadil ve Švýcarsku, a zatímco cvičit nepřestal pro radost do dnešních dnů, před kameru se již nikdy nepostavil. Přesto na tento film i po půl století vzpomíná velice rád. Díky sportu se pak potkal a seznámil i s legendami akčních filmů.

Tento pozoruhodný švédský umělec, fotograf a retušér nás uchvátil svými fotografiemi, které spojují dva světy. Svůj styl nazývá Fotografický realistický surrealismus. Pozval nás do svého ateliéru a rozhovor s ním byl milou nutností.

Na horolezeckém festivalu v Teplicích jsme se zúčastnili dvou zajímavých talk show, které moderovala paní Lenny Trčková, pro nás neznámé jméno. Bylo to moc prima, a tak jsme se podívali na její biografii a překvapilo nás, jak je aktivní a kreativní. A co nás rovněž potěšilo, že je vždy sama sebou a vyčnívá nad ostatní, příčí je jí povrchnost a má vpravdě punkový přístup. Takže se rozhovor již sám nabízel.

 Trčková Lenny 10

ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec
Strana 1 z 46