Nejúspěšnější režisér James Cameron se filmu naučil sám II. díl

Autor:

Americký režisér James Cameron (1954) je pozoruhodný člověk. Přestože filmařinu nestudoval a dostal se za kameru jen díky svému úsilí, fantazii a kreativním schopnostem, natočil dva ze tří nejvýdělečnějších filmů všech dob Titanik a Avatar, jejichž celosvětové tržby přesáhly dvě miliardy dolarů. Je pionýrem digitální technologie 3D, za což získal nejen obdiv takových kolegů a mistrů, jako je např. Steven Spielberg, ale i filmových institucí. Je vlastníkem několika patentů v oblasti filmovací techniky. Když potřeboval natočit náročné scény, a technika neexistovala, prostě ji vymyslel, zkonstruoval a vyrobil. Po úspěchu Titaniku, dokázal říct NE velkorysým nabídkám Hollywoodu na hlavní blockbustery, stáhl se na celou dekádu z filmového světa a věnoval se podmořskému výzkumu. Stal se prvním člověkem, který sám sestoupil na dno Mariánského příkopu, což je nejhlubší místo v oceánu na světě. Svoje vydělané peníze kromě investování také dává na projekty, kterými se snaží přispět k ochraně přírody a využívání přírodních zdrojů. Se svoji pátou manželkou Suzy Amis propaguje veganství a ekologii.

Přinášíme vám třídílný seriál, kudy vedla jeho cesta k dráze proslulého filmového režiséra.

James Cameron 2 díl 6Byli jsme mladí a bez peněz, ale měli spoustu nápadů a energie a všechno před sebou

Film Xenogenesis ukázal, že Cameron má fantazii, dokáže stavět a navrhovat modely, umí je nasvítit a nafilmovat pomocí 35 mm kamery. 

Snímek tedy poslal do studia Rogera Cormana, které zrovna hledalo lidi na velkolepý film Sador, vládce vesmíru. Corman dával příležitost mladým začínajícím filmařům, jakou by jim tehdy nikdo nenabídl. Kromě Camerona u něj začínali i pozdější mistři jako Francis Ford Coppola, Martin Scorsese nebo Ron Howard.

Studia Cormanovy firmy se nacházely v bývalém skladu dřeva a Cameron byl přijat jako tvůrce modelů. Pracoval zde jen pár dní, ale už by nejraději všemu šéfoval. Když přišel Corman zhlédnout, jak pokračuje stavba hlavní vesmírné lodi pro film, Cameron mu vysvětlil, jak osáhnout žádaného efektu za použití přední projekce, jak toho využil Kubrick při natáčení Vesmírné odyssey.

 

James Cameron 2 díl 1

Byl schopen jen o litrech kávy pracovat osmdesát pět hodin s jedinou hodinou spánku

Přestože nikdy nic takového předtím nedělal, vypadal sebejistě a Corman z něj udělal šéfa nově vzniklého oddělení přední projekce. Když se mělo začít s natáčením filmu, zjistila Cormanova asistentka Gale Anne Hurdová, pozdější Cameronova manželka a producentka jeho filmů, že ještě dekorace nestojí a výtvarník doporučený studiem Universal ještě nijak nepokročil. Šla se poradit s mladým Jamesem, a ten ji přesně dekorace namaloval, takže Corman výtvarníka vyhodil a nabídl místo svému talentovanému zaměstnanci. Cameron místo hlavního výtvarníka přijal bez váhání, přestože to nikdy nedělal a ani netušil, co se po něm bude chtít. Hned druhý den po povýšení si řekl o stejné peníze jako vyhozený výtvarník…a dostal je. Byl pro film tak zapálený, že ve studiu i spal, a zatímco ostatní ujížděli na kokainu a amfetaminu, on byl schopen jen o litrech kávy pracovat osmdesát pět hodin s jedinou hodinou spánku. Používal svoji fantazii a tak jen s použitím metalízy a plat na vajíčka vytvořil dokonalou iluzi kosmické lodi.James Cameron 2 díl 3

V každém filmaři se snoubí dvě složky, jak si umí film předem vizualizovat a jak ho dokáže v reálném světě přetavit ve skutečnost

Přestože ne všichni byli ochotni vynaložit na práci stejné úsilí jako nový ambiciózní výtvarník, oceňovali, že si dokáže vysnít vlastní vizi, nadchnout pro ni i ostatní a přesvědčit je to všechno zvládnout. Cameron sám na to natáčení vzpomínal: „Žili jsme v jakési blažené nevědomosti a díky tomu jsme v malém časovém prostoru a s velmi omezeným rozpočtem dosáhli pozoruhodných věcí a tím získali i pocit, že zvládneme vlastně všechno“.

James Cameron 2 díl 2

Po dokončení tohoto filmu jej John Carpenter pověřil vytvořením kulisy futuristického New Yorku pro svůj film Útěk z New Yorku. Pak jej opět zavolal Corman a pozval k natáčení filmu Galaxie teroru, což byl sci-fi horror, ne nepodobný Vetřelci. Dostal za úkol podílet se na vytváření vizuálních efektů a pracoval také jako architekt. Zde se setkal s kulisákem Bill Paxtonem, který se pak objevil v mnoha jeho filmech jako herec. Když byly kulisy hotové a štáb do nich přijel natáčet, vůbec nevěděli, jak na to, a tak vznikaly záběry, které se nedaly použít. Cameron se tedy pasoval na pomocného režiséra a v noci natáčel pomocné záběry. Cormanovi se jeho práce líbila a tak mu jen sdělil, ať si sestaví vlastní štáb a začne točit. Corman byl otevřený jakýmkoliv podnětným nápadům a tak pokud někdo s nějakým přišel, zanesl ho do scénáře.

James Cameron 2 díl 4Při natáčení jedné scény přišli do studia producenti, kteří pracovali na pokračování filmu Piraňa, které se jmenovalo Piraňa 2 - Létající zabijáci. Cameron jim byl doporučen jako mistr filmových triků. Tvrdili mu, že jej bude i natáčet, protože potřebují amerického režiséra. Film však provázaly problémy způsobené diletantským přístupem obou producentů. Když bylo týden před natáčením, produkce ještě nezajistila jediný exteriér a ani žádnou scénu. Cameron tedy vybral pokladnu, zastavil si taxík, který jej celý den vozil po Jamajce a on navštěvoval potřebné exteriéry, na místě sepisoval smlouvy a hned je i proplácel. Po pěti dnech natáčení, kdy si nesměl ani prohlížet denní práce, byl propuštěn, prý pro neschopnost a bez peněz odjel z místa natáčení. V březnu 1982 se vydal do Říma, aby se podíval na hrubý James Cameron 2 díl 5sestřih tohoto filmu a přišel na to, zda opravdu nemá režisérské vlohy. Když sestřih viděl, zjistil, že vše funguje jak má a že byl vyhozen jen proto, aby si producent mohl sednout v druhé polovině filmu na jeho místo a do filmu dostat scény s dívkami nahoře bez, aniž by o tom Cameronovi řekl. Ten se vždy večer vplížil do střižny a film sestříhal podle svého, protože byl stále pod filmem podepsán jako režisér. Neměl již žádné peníze na jídlo, a proto jej kradl z podnosu hostů. Nakonec producent film opět přestříhal podle svého, ale tuto verzi již studio odmítlo, a tak Cameron sice v titulcích figuruje, ale nepovažuje ji za svoje dílo.

V třetím díle se dozvíte, jak začal pracovat na scénáři k Terminátorovi
Seriál James Cameron I.díl
Seriál James Cameron II.díl
Seriál James Cameron III.díl

Foto: wikipedia.com, www.imgur.com, breaoldandnew.com, jamescamerononline.com, movieberry.com

Média