Nejúspěšnější režisér James Cameron se filmu naučil sám III. díl

Autor:

Americký režisér James Cameron (1954) je pozoruhodný člověk. Přestože filmařinu nestudoval a dostal se za kameru jen díky svému úsilí, fantazii a kreativním schopnostem, natočil dva ze tří nejvýdělečnějších filmů všech dob Titanik a Avatar, jejichž celosvětové tržby přesáhly dvě miliardy dolarů. Je pionýrem digitální technologie 3D, za což získal nejen obdiv takových kolegů a mistrů, jako je např. Steven Spielberg, ale i filmových institucí. Je vlastníkem několika patentů v oblasti filmovací techniky. Když potřeboval natočit náročné scény, a technika neexistovala, prostě ji vymyslel, zkonstruoval a vyrobil. Po úspěchu Titaniku, dokázal říct NE velkorysým nabídkám Hollywoodu na hlavní blockbustery, stáhl se na celou dekádu z filmového světa a věnoval se podmořskému výzkumu. Stal se prvním člověkem, který sám sestoupil na dno Mariánského příkopu, což je nejhlubší místo v oceánu na světě. Svoje vydělané peníze kromě investování také dává na projekty, kterými se snaží přispět k ochraně přírody a využívání přírodních zdrojů. Se svoji pátou manželkou Suzy Amis propaguje veganství a ekologii.

Přinášíme vám třídílný seriál, kudy vedla jeho cesta k dráze proslulého filmového režiséra.

Cameron James 3 dil 02Děsivý sen: stroj z budoucnosti

Už v době zoufalého natáčení Létajících zabijáků se dostavil nápad na nezapomenutelné sci-fi Terminátor, který ho po sléze proslaví po celém světě. Námět se vkradl rozrušenému Jamesovi do snu, když se ho v noční můře pokusil přijít zabít stroj z budoucnosti. Neváhal, snový zážitek si zapsal a rozpracoval. Zakomponoval do něho prvky, které se v jeho filmech často opakovaly - vztah lidstva k vyspělé technice, neradostná budoucnost, statečná hlavní hrdinka a pozoruhodné technické efekty.  Při psaní scénáře se Cameron většinou stáhne z běžného života, uzavře se a pracuje dlouho do noci. Na Terminátorovi spolupracoval s přítelem Billy Wisherem, kterému dal napsat jednu část a sám psal tu druhou. Když mu kolega volal a předčítal, co napsal, stál u telefonu s magnetofonem a potom to celé přepisoval na papír. Když byl scénář hotov, dal ukázku svému agentovi, který jej odsoudil, jako slaboduchý příběh. Cameron jej okamžitě vyhodil a spojil se s Gale Anne Hurdovou, kterou znal již ze studia Rogera Cormana. Prodal ji práva na film za jeden dolar s podmínkou, že ho bude režírovat jen on. Než však sehnali peníze, našli distributora a začali natáčet, uplynulo ještě víc jak 18 měsíců. Pro hlavního hrdinu Kyle Reese mu byl doporučen Arnold Schwarzenegger, který se však do té role Cameronovi nezamlouval, a tak hodlal při pracovním obědě vyvolat s hercem konflikt, aby se jej zbavil. Arnold však více mluvil o postavě terminátora a měl o něm tak jasnou představu, že režisér změnil plány a angažoval jej pro tuto roli, která z něj udělal hvězdu. Jenže Schwarzenegger měl před natáčením filmu Barbar Conan a tak režisér musel čekat a pauzu vyplnil tím, že napsal příběh k filmu Vetřelci 2, o kterém uvažovala produkční firma Brandywine Productions. Trvalo mu to pouhý týden a společnost byla tak nadšená, že mu hned zadala napsání scénáře. V týž den dostal další nabídku na napsání pokračování filmu Rambo. Chtěl, aby každý film měl okolo 120 minut, což znamená 360 stránek scénáře. Toto číslo vydělil počtem pracovních hodin a zjistil, kolik stránek musí psát každý den. Psal zásadně večer a přes den se věnoval předprodukčním povinnostem na Terminátorovi. Scénář Ramba 2 se však nelíbil Sylvestru Stalloneovi, který další postavy vyškrtal, aby veškerou pozornost upřel ve filmu jen na svoji postavu, takže od projektu Cameron ustoupil.

james cameron linda hamilton 1108x0 c default

Po dvou letech příprav se pustil konečně do natáčení Terminátora. Pracovní postup, který zde začal používat, pak propracoval k dokonalosti v dalších filmech. Dokonale rozuměl práci všech ostatních členů štábu, takže s nimi mohl hovořit zasvěceně a nenechal se oblafnout. Když za 20 let natáčet Avatar, již si míchal i zvuk, stříhal film a pracoval za kamerou. Z filmu Terminátor se stal trhák a z Camerona rázem žádaný režisér.

Natáčení filmu Vetřelci 2 probíhalo v londýnských studiích Pinewood a hned na začátku vznikly problémy. Zatímco Cameron pracoval s lidmi zapálenými pro danou věc, v Londýně musel kvůli odborům angažovat zaměstnance studia, kteří zde pracovali celý život, a film pro ně znamenal jen běžnou práci, kde mají nárok na přestávky a skončí směnu, jakmile zahouká siréna. Cameron byl zvyklý běžně pracovat dvanáct a více hodin, což Angličané odmítali, Cameron James 3 dil 05navíc tehdy ještě na ostrovech nikdo Terminátora neviděl, takže jméno Cameron u nich žádnou úctu nevzbuzovalo. Když konečně bylo natáčení přes všechny problémy u konce, shromáždil všechny zaměstnance studia a na rozloučenou jim řekl: „Během natáčení mě poháněla kupředu jedna věc, a sice to, že až film dokončením a ze studia vypadnu, již se sem nikdy nevrátím, ale vy pitomí šmejdi tady budete trčet dál“. Svoji výhružku myslel vážně a již nikdy v tomto studio nenatáčel.

Vetřelec 2 se stal trhákem a finančně zachránil studio Fox před krachem

Další film v pořadí se jmenoval Propast. Napsal ji jako povídku ve svých šestnácti letech, protože byl vodou a tajemstvími mořských hlubin fascinován od dětství a s oblibou sledoval dokumenty Jacquese Cousteaua. Poté, co si udělal potápěčský kurz, strávil v hlubinách více než 2500 hodin. Voda ho tak přitahuje, že si zkonstruoval jednomístnou batysféru, se kterou se potopil až na dno Mariánského příkopu, nejhlubšího místa na zemském povrhu. Film natáčel v obří nádrži nepoužité elektrárny, do které napustil celkem 28,5 milionů litrů vody. Jak sám přiznal, natáčení jen dostalo až na samou hranici fyzických a tvůrčích sil a málem se při něm i utopil. Musel vyřešit celou řadu problémů, od návrhu nových přileb pro potápěče, které by umožňovaly podvodní dialog, přes klapku, nutnou k synchronizaci zvuku a obrazu, která nebyla pod vodou slyšet, až po svícení. Co potřeboval k natáčení, a nebylo na trhu, navrhl a vyrobil sám, takže se stal jen tak mimochodem autorem několika patentů. Jedním z nich byl podvodní skútr SeaWasp, který dokázal vléct dva potápěče a ještě umožňoval kameramanovi nasnímat scénu z potřebného úhlu. Natáčelo se mezi patnácti až osmnácti hodinami denně a když herci odcházeli domů, a Cameron musel čekat na vyrovnání tlaků, tak si nechal přistavit monitor a zavěšený na laně vzhůru nohama, sledoval na něm denní práce. Když byl film uveden do kin, sklidil smíšené recenze a v porovnání s předchozími trháky tolik nevydělal.

Skvělý, paráda, tak to sjedeme znovu

Cameron James 3 dil 01

 

Cameron James 3 dil 04Proto byl nedlouho poté osloven, aby napsal pokračování Terminátora, za honorář šest miliónů dolarů. Založil vlastní produkční společnost Lightstorm Entertainment. V té době se také potřetí oženil a to s režisérkou Kathryn Bigelow. Na scénáři opět spolupracoval s Bille Wisherem. Během několika týdnů napsali námět, který si pak rozdělili na polovinu a každý rozepisoval svůj díl do scénáře. Cameron pracoval i 36 hodin bez přestání, aby scénář stihl do stanoveného termínu. Na postavě vyspělého terminátora T-1000 pracovalo celkem třicet pět grafiků filmy Industry Light and Magic. Protože to, co si režisér vymyslel, bylo nové a neznámé, museli přijet vědci, aby grafikům s vytvořením iluze tekutého kovu pomohli. S rozpočtem šest milionů dolarů jenom na triky posunul tehdejší trikové možnosti k maximální hranici. Od napsání scénáře do filmové premiéry měl Cameron jen dvanáct měsíců. Spoustu akčních záběrů točil sám, ať už v helikoptéře nebo na sajdkáře. I zde uplatňoval svůj perfekcionalismus a tak i náročné záběry často opakoval do té doby, než byly podle jeho gusta. Byl to první film, který překročil náklady sta miliónů dolarů, ale celosvětově jich vydělal pět set. Při natáčení filmu se sblížil s hlavní hrdinkou Lindou Hamiltonovou, která se brzy stala jeho čtvrtou manželkou.

Studio Fox s ním uzavřelo pozoruhodnou smlouvu ve výši 500 miliónů dolarů na natočení několika filmů dle vlastního výběru, a to i bez toho, aniž by s námětem studio souhlasilo. Cameron měl sám pokrýt jen případné překročení rozpočtu a hradit si vlastní režijní náklady. Získal tak na Hollywood nebývalou volnost a svobodu. Založil vlastní trikové studio Digital Domain a prvním filmem, který v něm natočil, byl film Pravdivé lži. Vyskytly se však problémy s financováním. Cameron je shrnul do několika vět:

Cameron James 3 dil 09„Já navrhnu film a oni vědí, že bude nákladný, tak začnou skuhrat a bědovat, že je to moc drahý, ale nakonec souhlasí, protože se mnou vydělali i minule. Pak ten film natočím a oni zase skuhrají, že na sebe nevydělá, což se ale povede a tak to je při dalším filmu opět. Pokud by film nevydělal, všichni dají ruce pryč. Mým šéfem je vlastně publikum a ne studio“.

V počítači má uložené scénáře či náměty na několik svých filmů a o tom, který z nich začne natáčet jako první, rozhoduje intuitivně, podle tématu, který ho v té době nejvíce zajímá, podle technických možností a podle finančního krytí, které je schopen v dané chvíli zajistit. Tak došlo i k tomu, že se pustil do natáčení Titaniku, o němž četl již jako školák a v roce 1992 viděl film Zkáza Titaniku. Napadlo jej, že by mohl film převyprávět a přidat do děje milostnou dějovou linku. Nejdříve se musel potopit k vraku Titaniku a navrhl, aby expedice na mořské dno byla financována alespoň z části z rozpočtu na marketing, protože určitě tato výprava vyvolá zájem a odezvu. Samotný ponor mu umožnila největší vědecká loď na světě, ruské plavidlo Akademik Mstislav Keldyš. Natáčení filmu Titanic se přeneslo do Mexika, kde za sto dní vzniklo celé filmové studio, včetně repliky skutečné lodi v měřítku 1:1, kterou na začátku století stavělo 1 500 mužů tři roky. Cameron byl jako vždy puntičkář na detaily a tak vše muselo vypadat přesně tak, jako na skutečném Titaniku a to i včetně ornamentu na nádobí a znaku společnosti na psacích potřebách. Účastníci vzpomínají, že samotné natáčení bylo peklo a nic tak megalomanského ještě Hollywood v historii nezažil. Točilo se plných 165 dní, utratilo skoro 200 miliónů dolarů a film získal 11 Oscarů.

Cameron James 3 dil 06

Protože tržby vynesly 2.19 miliard dolarů, byl o něj zájem, a studia se předháněla, aby mu nabídla lukrativní projekty jako Terminátor 3, Planeta Opic nebo Spider man. Cameron však odmítl a udělal něco pozoruhodného. Opustil Hollywood a na 10 let se vzdal filmové práce. Věnoval se rodině a hlavně ho lákaly mořské hlubiny a natáčení dokumentů z tohoto prostředí. Když se nabažil, navrátil se opět ve velkém stylu, a sice s filmem Avatar, se kterým se stal průkopníkem 3D technologie. Sám pomáhal 3D kamery vyvíjet a testovat a když s nimi v roce 2000 přišel, většina lidí z Hollywoodu to považovala za pomíjivou módu. V té době se i popáté oženil, tentokrát se Suzi Amisovou, která hrála v Titaniku. Společně našli zalíbení nejen v sobě, ale také ve veganismu a ekologii, které se oba věnují naplno a také ji věnují nemalé prostředky. Avatar byl další zásah do černého, vydělal 2,78 milliard dolarů a v současné době Cameron natáčí simultánně jeho druhé a třetí pokračování. Je těžko uvěřit, kde bere energii a čas pro tolik projektů. Protože se podíval na samotné dno oceánu, zajímá ho i protipól, a sice hluboký vesmír. Aktivně se společně s úřadem NASA věnuje vývoji kamer pro první misi na Mars s lidskou posádkou. Uvidíme, čím nás ještě tento pozoruhodný člověk překvapí. I kdyby už nic nenatočil, pořád zůstane nesmazatelně zapsán v historii filmu jako komerčně nejúspěšnější režisér, novátor a vizionář.

Cameron James 3 dil 08

Seriál James Cameron I.díl
Seriál James Cameron II.díl
Seriál James Cameron III.díl

Foto: wikipedia.com, www.imgur.com, breaoldandnew.com, jamescamerononline.com, movieberry.com

Média