Marián Polák: Planeta Česko aneb jak se natáčí život v přírodě

Autor:

Když jsme na Febiofestu viděli premiéru filmu pro nás neznámého režiséra Mariana Poláka, byli jsme uneseni natočenými záběry ptactva, hmyzu či jiných zvířátek. Hned nás napadaly otázky, protože jsme netušili, jak se život v přírodě natáčí a zatím nepotkali režiséra, který by se na filmování fauny specializoval. Pan Polák nám to vysvětlil a my jen doufáme, že si cestu do kin na jeho zajímavý film našlo co nejvíce diváků.

Roman Polak 2

Myslím, že je důležitý i entusiasmus, láska k přírodě a odolnost vůči nepohodě

Zajímala Vás příroda a život v ní odjakživa a přemýšlel, co s tím, a chtěl jste ho zachytit na film i pro ostatní, tak jste se vydal studovat filmovou režii, nebo jste naopak vystudoval film a zjistil, že více než hrané filmy Vás lákají ty o přírodě a tak jste propojil dvě oblíbené věci do sebe?

Zajímala mě od mala příroda, ale velmi záhy jsem zatoužil jí i nějakým způsobem zachytit. Mým idolem byli manželé Durellovi v seriálu Amatérští přírodovědci. O fotoaparátu nebo dokonce kameře jsem si nechával jenom zdát a tak jsem si dlouho vystačil jen se skicákem. Zlom přišel s fotopuškou Zenit, kterou jsem dostal za vysvědčení v osmé třídě a s fotkou vlaštovek z jednoho z prvních vyvolaných filmů, která uspěla ve fotosoutěži časopisu ABC. Potom jsem na gymnáziu začal točit nějaké záběry s malou VHS kamerou a ve čtvrťáku zkusil talentovky na katedru dokumentární tvorby FAMU. Byla to strašná haluz, že mě vzali, počítal jsem s tím, že neuspěji a půjdu pak na přijímačky na Přírodovědu.

Adepti se učí na FAMU jak točit dokumenty nebo hrané filmy. Je nějaká osnova, jak se naučit filmovat hmyz, ptáky, ryby nebo to se člověk naučí systémem pokus, omyl?

To vás samozřejmě nikdo na FAMU nenaučí, ale dozvíte se jak používat filmový jazyk, jak záběrovat scény, jak komponovat záběry, jak pracovat se zvukem nebo střihovou skladbou, setkáte se skvělými tvůrci a seznámíte se s budoucími kolegy. To vše je stejně důležité jako fígle jak natočit samotné záběry zvířat a platí to pro jakýkoliv film. U filmování zvířat jsou důležité hlavně terénní zkušenosti a spolupráce s odborníky. Studium literatury nebo sledování jiných filmů je pak samozřejmostí. A určitě se člověk neustále učí svými chybami a teprve ty získané zkušenosti ho mohou posunout dál. Myslím, že je důležitý i entusiasmus, láska k přírodě a odolnost vůči nepohodě.

Je třeba pro filmu typu Planeta Česko scénář, nebo stačí jen načrtnout rámcový obsah? Jak se postupuje, když přesně nevíte, zda záběr pořídíte nebo tam zvířátko zrovna bude? Točíte sám, nebo máte štáb, který točí paralelně na více místech republiky?

Základní scénář je důležitý, protože vytváří nějaký rámec, ale nemá ještě klasickou formu levá/pravá, spíše si sepíšete plánované lokace a zvířata a co zhruba tím vším chcete říct. No a pak se to neustále upravuje a přepisuje podle toho, jak se daří nebo nedaří nebo jak přicházejí další nápady. U Planety Česko jsme byli dva základní suchozemské štáby, jeden podvodní a jeden letecký doplněný o další vybrané záběry od jiných kameramanů nebo z jejich archivu. Času jsme měli málo, takže se často točilo paralelně na několika místech.

Roman Polak 3

Je to historicky první celovečerní film o české přírodě a je zaplacený převážně z grantu 

Jak se odhadne rozpočet, když zvířata a hmyz nejsou herci a jsou investoři nakloněni podobným filmům, nebo je to těžší, než shánět peníze na komedii?

Je to historicky první celovečerní film o české přírodě a je zaplacený převážně z grantu z tzv. Norských fondů, což dává představu o tom jak je to u nás s finanční podporou podobných projektů. Rozpočet se dá odhadnout docela dobře, zkrátka máte peníze na určitý počet natáčecích dnů a až je vyčerpáte, buď skončíte s natáčením, nebo dál jedete za své. Aby takový film vypadal dobře a snesl měřítko se zahraniční tvorbou, pak je ve srovnání s jinými dokumenty hodně drahý a rozpočet je podobný jako u levnějších hraných filmů. Věříme, že jsme teď trochu prošlapali cestičku i případným dalším projektům a naše příroda se v dohledné době objeví na plátně znovu.

Jistě používáte k filmování i fotopasti. Jak kvalitní a jak hodně použitelné jsou z nich snímky? Natočilo se Vám někdy na ně něco jiného, zajímavějšího, než jste čekal, ale nezapadalo to do konceptu filmu, tak jste to nemohl použít?

Fotopasti používáme zatím spíše k průzkumu terénu, abychom třeba zjistili, jaká je aktivita zvířat, jestli mají třeba své pravidelné rituály apod. a potom se tam vrátíme s normální filmovou technikou. Vývoj jde ale stále dopředu a i záznam z fotopastí je čím dál kvalitnější a už dnes ho lze jako trochu stylizovaný obrázek do filmu použít. Zamýšleli jsme takto natočit do našeho filmu třeba vlky, kteří jsou velmi plaší, ale natočený materiál nebyl dostatečně nosný na celou sekvenci. Hůř se totiž mění ohnisková vzdálenost a velikost záběrů, ostrost je taková odnikud nikam, fotopast neumí švenkovat atd.

Kolik materiálu musíte průměrně natočit na 80 minutový film a dokážete si představit, že byste točil na opravdový film a ne digitál?

To je těžké odpovědět, odhaduji cca 50-70 hodin, ale snažíme se vše promazávat od technických chyb a pracovat už jenom s použitelným materiálem. Spousta záběrů je také rovnou zpomalených. Kdybychom točili na klasickou filmovou surovinu, byl by film o řadu milionů dražší a právě příchod kvalitní a dostupné digitální techniky nám tak umožnil film natočit.

Roman Polak 4

Spolupracujete s různými ornitology a ochránci přírody po celé republice. Točíte zatím jen to, co chcete Vy, nebo přijde spolek, že bych chtěl zdokumentovat nějaký ohrožený druh a sežene na projekt finanční krytí? Máte od druhé strany zpětnou vazbu v tom směru, že by jim Váš film pomohl při sledování, chovu nebo lokalizaci?

Vždy se snažíme točit to, co nás baví a k čemu máme nějaký vztah. A ideálně když se naše představy shodují s někým, kdo by takový film od nás chtěl a ještě na něj měl nějaké finanční prostředky. Je to velmi různorodé, točíme i čistě televizní projekty nebo filmy třeba pro ochranářské organizace. A určitě občas vidíme nebo dokonce natočíme třeba zajímavé chování zvířat, které i odborníci pozorují velmi vzácně.

Jak se třeba filmuje vývoj a život káněte nebo orla který má hnízdo vysoko ve skalách nebo na stromě? Cyklicky navštěvujte lokaci, nafilmujete momentální stav růstu a pak to jen umně sestříháte?

Osobně jsem podobnou sekvenci vysoko na stromě ještě netočil, ale jsou dvě možnosti: Buď kryt někde vysoko na úrovni hnízda, kam za tmy vyšplhá kameraman a celé jaro se tam pak vrací. Nebo dálkově ovládané kamery poblíž hnízda, přičemž kameraman sedí někde dole na zemi v úkrytu pod hnízdem. Každopádně je to složité a musí se postupovat velmi opatrně kvůli možnému rušení zvířat. Samozřejmě, že se přitom natočí hromada materiálu, který je potřeba vhodně sestříhat.

Podívejte na ty úžasné tvory, co máte za humny…o ně můžete přijít jen kvůli lhostejnosti nebo obyčejné hlouposti

Lidé se stále chovají k přírodě macešsky. Vytkl jste si jako svou profesní misi zachycovat obyčejný život v přírodě i pro příští generace, až určité již druhy nebudou existovat a lokace budou zničené nebo zaniklé, nebo naopak bijete na poplach, aby se lidé probudili, dokud je čas a všímali si víc okolí?

Není to nic cíleného nebo plánovaného, spíše podvědomého. Lidi nemají rádi mentorování a poučování, denně je někdo v médiích straší, takže se spíše snažíme bojovat tou krásou. Podívejte na ty úžasné tvory, co máte za humny…o ně můžete přijít jen kvůli lhostejnosti nebo obyčejné hlouposti.

Roman Polak 1Když zrovna netočíte, jezdíte třeba po školách a projekcemi si vyděláváte na živobytí, nebo spoléháte pouze na distribuci v kinech a osvětová činnost již jde mimo Vás?

Projekce mi na živobytí nevydělává :-) Pár diskuzí jsem ale po školní projekci absolvoval. Planety Česko se naštěstí velmi pěkně ujal distributor Aerofilms a připravil spolu s organizací Tereza spoustu výukových a doprovodných materiálů.

Žasneme nad přírodou v exotických zemích. Setkal jste se s podobnou reakcí v zahraničí, kde by oceňovali naší krásnou přírodu díky Vašim filmům a třeba Vás na základě toho pozvali k natáčení k nim?

Tak to mě asi ještě čeká, bohužel ne. Ale Planeta se teprve pomalu vydává do světa, tak uvidíme.

Média