David Kinsella: Vyvíjím novou formu vyprávění příběhů

Autor:

Jednou umělec, navždy umělec. To by se dalo říct o irském novináři a režisérovi Davidu Kinsellovi, který žil 30 let v Norsku a natáčel filmy, a teď se vrátil do rodného Belfastu, aby zde realizoval svůj nový a ojedinělý projekt, kterým chce diváky a návštěvníky vtáhnout do interaktivního světa fantazie a pohádky.

Kdy Vás napadla myšlenka vrátit se zpátky domů do Belfastu a koupit tady tři staré domy, které přetvoříte do podoby filmu Titanic a irské tradiční pohádky?

Někdy v roce 2017 jsem hledal další výzvu na poli kinematografie, která by mi pomohla zdokonalit můj styl vyprávění příběhů. Narodil jsem se v Belfastu a také slavný Titanic se postavil v místních docích a byla to největší turistická atrakce v Severním Irsku. Rozhodl jsem se koupit tři původní domy dělníků, kteří pracovali na stavbě Titanicu, a přeměnit je v živé příběhy z filmu, takže návštěvníci se mohou ubytovat uvnitř vytvořeného pohádkového světa této legendární lodi a prožít si v ní svůj příběh.

11

Co Vás k tomu přivedlo? Malý úspěch Vašich filmů, nebo jste už měl filmování plné zuby a došly Vám peníze, takže jste si potřeboval vybudovat nějakou finanční jistotu na „stará kolena“?

Žil jsem v Norsku 30 let a mamince bylo 88 let, takže bylo na čase se vrátit domů a věnovat se jí. Současně jsem potřeboval změnu ve své filmové kariéře, tak nějak vystoupit z plátna a vytvořil živý film pro svoje publikum. A ano, máte pravdu, chtěl jsem být více komerční a finančně se zajistit pro budoucnost než zase natočit nějaký dobrý film, který ale bude mít krátký komerční život. Chtěl jsem dát návštěvníkům možnost, aby svoje sny proměnili ve skutečnost.

Nechat filmování, zvednou kotvy po 30 letech v Norsku a začít od nuly, to není žádná legrace. Byl jste jednočlenný tým, nebo jste našel spolupracovníky, kteří Vám nabídli pomoc a Vy jste vytvořil nový tým jen v jiné zemi a v jiném oboru podnikání?

Vytvořit něco, co ještě nikdo před námi nevytvořil, požadovalo investici, spousty času a vlastních peněz, a trvalo nám to 2,5 roku, než jsme vytvořili tři pohádkové světy. Myslím, že moje kreativní mysl zaostává za většinou lidí, takže jsem musel najít umělce, návrháře a tesaře, kteří měli talent a byli ochotni vytvořit něco, co před nimi ještě nikdo neudělal a co by bylo dobré pro jejich osobní kariéru a profesní portfolio.

Já měl vždycky talent na vyprávění příběhů a nyní používám budovu jako živou knihu nebo film, takže moje publikum může žít ve filmu a sledovat příběh díky té budově. Zavřou dveře, prožijí si příběh, určitý moment v čase, a zapomenou na svoje každodenní problémy alespoň na pár dnů nebo hodin.

12

Mohl byste nás krok po kroku provést svým projektem od lokalizování těch domků a jejich koupí až po jejich renovaci? Bylo vnitřní vymalování hlavní myšlenka nebo to přišlo až později, aby to vytvořilo něco speciálního? Používal jste pouze přírodní materiál, dřevo a kameny nebo jste používal moderní technologii, aby to vypadalo staře?

Ty kroky jsou jednoduché. Největší turistickou atrakcí v Severním Irsku jsou doky Titanicu a jeho muzeum, takže bylo vcelku logické vyprávět příběh Titanicu. Hledal jsem původní domy dělníků z doků a našel jsem tři, které jsem i koupil. Každý z nich potřeboval celkovou rekonstrukci, individuální příběh a styl. Potom jsem vzal v úvahu, že 70 % filmového publika jsou ženy, takže jsem všechny domy upravil pro ně, koneckonců to jsou ony, které rozhodnou o tom, co s partnerem navštíví a kde zůstanou přes noc. Se zaměřením na lásku a romance jsem každý dům pojmenoval podle ženy. „Rose“ podle hlavní hrdinky filmu, „Victoria“ jako královna Viktorie, protože dům se nachází za parkem královny Viktoria a třetí dům se jmenuje „Becfola“, podle pohádky o irské princezně, která se jmenovala „The Wooing of Becfola“. Pak jsem musel nalézt umělce, protože domy jsou 100 % ručně malované a jak podlahy, stropy, tak zdi, vypráví příběh. Také jsem musel nalézt tesaře, protože veškerý nábytek je ručně vyrobený tak, aby pasoval na daný příběh. Potřebuji ještě dodělat zvukové vybavení, aby bylo slyšet vítr, zpěv ptáků a vyprávění příběhů.

02

Byl fakt, že Titanic byl postaven v Belfastu důvod, proč jste se rozhodl vymalovat jeden dům jako vnitřek lodi, nebo se Vám líbil Cameronův film tak hodně, a jste Titanicem tak fascinován, takže nebylo co řešit?

05 Rose

Příběh Titanicu se stal celosvětově komerčně úspěšným příběhem díky filmu. Ne kvůli lidem, kteří tam zemřeli, ale kvůli milostnému příběhu mezi ultra bohatým a ultra chudým člověkem, takže bylo vcelku logické pracovat s tím, co publikum dobře zná. V mém pohádkovém domě „Rose“ prožijí návštěvníci celý příběh od spuštění lodi na vodu až po jeho potopení. Mohou ležet v ložnicích, kde jsou přesné, ručně vyrobené repliky postelí z Titanicu. Je zde také sedačka v životní velikosti, jakou byly vybaveny záchranné čluny, nebo replika snídaňového baru z lodi RMS Carpathia. Nechybí ani vana s ledovcem, kde se ohřívá voda naštípaným dřevem a místnost na líbání jako byla na palubě lodi.

03 Rose

Vymaloval jste všechno sám, protože jste nemohl nalézt spolehlivé umělce? Jak dlouho trvalo vymalovat to všechno podle Vašich představ?

Práce s umělci někdy může být problematická, protože vyschne jejich enthusiasmus, když práce trvá celý rok. Mým hlavním úkolem bylo inspirovat umělce, aby naplnili MOJE představy a sny, ne jejich. Najít ty správné kreativní lidi je velice obtížné, teď potřebuji ještě sehnat filmové dekoratéry, aby vytvořili novou dimenzi mých “světů“. Co se malování týče, já jsem dělal veškeré přípravné práce pro umělce a až dodneška mám v ruce štětec, abych všechno dotáhl do perfektního konce. Ta umělecká práce trvala dva roky na třech fantasy domech.

Studoval jste interiér Titanicu, abyste mohl vytvořit přesnou kopii, nebo jste jen namaloval výjevy, aby to připomínalo stavitele lodi, oběti z řad pasažérů, ale není to přesná replika Titanicu?

Ty tři „prázdninové světy“ jsou naprosto rozdílné. “Rose“ je abstraktní příběh snu o lásce a štěstí a vidina nového života v USA pro lidi, kteří tam chtěli dojet na palubě lodi.

17

Co se „Victorie“ týče, jel jsem do Lidového muzea Severního Irska a snažil se pak vytvořit, jak vypadal původní dům v roce 1910, kdy byl postaven, takže návštěvníci by přímo cítili, jak dělníci z Titanicu žili, ale druhé podlaží je moje interpretace, jak ložnice v první třídě vypadaly, je tu i líbánkové apartmá s mosaznými postelemi.

04

Jak to všechno dlouho trvalo od A-Z a kolik celý projekt stál? Platil jste to všechno z vlastní kapsy a teď domy vlastníte? Nebo jste si vzal hypotéku či James Cameron poslal tučný šek?

Od prvotního nápadu až po kompletaci prvních tří domů to byly tři roky. Rozpočet pro pět filmových světů (dva se nyní renovují) bude kolem 800 000 EUR, ty první tři domy mě stály 500 000 EUR a zaplatil jsem je z vlastní kapsy tím, že jsem prodal svůj dům v Norsku a investoval do toho peníze z vlastní filmové společnosti. Žádné cizí peníze v tom nejsou, ani od Jamese Camerona.

Hodláte v podobném duchu renovovat i další domy, nebo tohle je všechno? Bude to fungovat jako Bed and Breakfast nebo něco jako penzion? A budou speciální ceny za speciální filmový zážitek?

Věřím, že do roku 2022 budu mít celkem šest tematických domů. V domech si mohou hosté vařit, ale v okolí je spousta obchodů a restaurací, tak to je jako bonus. Co se cen týče, ještě na tom pracuji.

09

Jeden z těch domů má téma pohádky. Je to Vaše oblíbená pohádka z dětství nebo má místní kořeny?

„Becfola“je hlavní hrdinka Severoirské pohádky s názvem „The Wooing of Besfola“. Návštěvníci budou muset sledovat příběh, který je nakonec dovede do konce: „A tak tam šťastně žili a pokud nezemřeli, žijí tam dodnes,“ který je v královském zámku na konci břečťanového tunelu na zahradě.

06

Kouzelnou atmosféru dokresluje osvětlení 18 000 LED žárovkami a v lese nechybí vlci, čarodějnice a její opravdová káď s horkou vodou.

01 Becfola

Znamená tento projekt konec režisérské kariéry Davida Kinselly, nebo až se projekt dá do pohybu a rozjede, vrátíte se za kameru?

Vyvíjím novou formu vyprávění příběhu, ale nyní na multi-interaktivních úrovních, ne jenom tím, že se pohybují obrázky a je to ozvučené. Nyní se publikum pohybuje kolem mých příběhů a samo se do nich zapojuje. Vytvořil jsem něco, co tu ještě nebylo a nikde jinde na světě není.

Určitě jsem neskončil jako kreativní umělec, ale momentálně jsem vytvořil něco, kde svému publiku nabízím pohádkový svět, kde mohou zůstat, a stát se jeho součástí a zapomenout na reality běžného život aspoň na víkend. Mohou se vracet a vracet stále znovu do Nového světa Davida Kinselly. 15 03

https://www.emeraldisleretreats.com/

Děkujeme za rozhovor. 

Foto: David Kinsella