Tomas Burian

Tomas Burian

Redaktor / Vztahy s cizinou / Správce webu

Steadicam Operátor / Asistent kamery

Často cestuji a udržuji vztahy se zahraničními filmaři

URL internetové stránky: http://www.instagram.com/tbrianonline/

S podtitulem „Film o utíkání za svobodou” v Praze vzniká nezávislý film Cesta do Kandaháru. Film vypráví příběh sourozenců Příhodových, Československých reprezentantů ve sjezdovém lyžování, kteří se v roce 1949 vydali na cestu za svobodou.

foto1V roce 1949 se situace pro většinu lidí v Československu stále zdála jako začátek prosperující budoucnosti. Zdaleka to však neplatilo pro všechny. Jakýkoliv jiný, než bezvýhradně poslušný přístup k nastupujícímu normálu, vedl k úplné ztrátě svobody a často i života. A právě v této době, kdy hranice ještě nebyly obehnány elektrickým plotem, ale do pohraničí se už smělo jen s propustkou, se hlavní protagonisté příběhu odhodlají k útěku. Alexandra a František se pod záminkou budování vysídleného pohraničí dostanou až na samý okraj znovu nesvobodné republiky, svých sil a svého štěstí. Oba jsou lyžaři a trénovaní sportovci. Ale ne vše se dá natrénovat. V době, kdy nastupující komunistický režim uzavírá hranice a nastoluje diktaturu se má odehrát nejdůležitější závod jejich života.

Režie se ujal nezávislý filmař Petr Vopěnka z Prahy, který je zároveň i autorem scénáře. Petr strávil pět let života v Anglii, kde se kromě natáčení videí věnoval i poloprofesionální fotografii. Ještě v Anglii natočil dokumentární film Lancaster International o mezinárodní komunitě na malém anglickém městě v předzvěstí Brexitu, který byl uveden v kinech v roce 2019. Mezi jeho další filmy patří krátký hraný film „Storm Born“ a několik dalších dokumentů uvedených na Amazon Prime.

Kromě režie se Petr na filmu podílí i jako kameraman. V hlavních rolích se představí profesionální herci jako například Andrea Tesařová či Denis Docenko. Film je natáčen v rozlišení 4K a jeho dokončení se očekává v průběhu léta (v závislosti na karanténní situaci). V první řadě bude promítán na festivalech a soutěžích s možností pozdějšího uvěřejnění na sociálních médiích.

 

Další informace o filmu můžete nalézt na následujícím odkaze a videu níže: https://www.photographeria.com/cesta-do-kandaharu

Že světový nezávislý hit Kung Fury míří do Hollywoodu v podobě celovečerního filmu již víme, ovšem stále se objevují nové zprávy o nabývající podpoře projektu, dokonce i ze strany celebrit.

Komiksový seriál United Fight pojednává o třech filmových postavách (zvukařka Ren, kameraman Brian a režisérka Tami), které se vydávají po stopě svého ukradeného scénáře a postupně odhalují velké kauzy a tajemství, o kterých neměl nikdo ani tušení, aby se jim povedlo něco, co může znamenat novou uměleckou budoucnost.

Komiks o téměř 50 epizodách je inspirován skutečnou problematikou nezávislého filmu, v boji o uměleckou svobodu sváděnou s komerčním filmem, a volně interpretuje skutečné šokující kauzy světa filmového průmyslu a šoubyznysu.

První tři díly prequelu vyšly v tištěné podobě v nákladu 3 tisíc kusů v ročenkách nezávislého filmu Unitedfilm 2016-2019.

Nezávislé filmy, studentské filmy, malé amatérské filmy, velké amatérské filmy a dokumenty. To je pět kategorií v hlavní soutěži, do kterých mohou filmaři z Česka a Slovenska přihlašovat své filmy. A to už pouze měsíc, konkrétně do 15. srpna.

Režisér Šimon Pešta před několika lety zaujmul výpravným historickým snímkem o partě loupežníků, na jaře se rozhodl s historickým spolkem Rosenthal rozjet kampaň na výpravný fanouškovský velkofilm z pera Tolkiena.

ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec
Strana 1 z 12